iLETiSiM
GSM : 0542 796 77 19 - 21
MAiL : zaferozer1978@hotmail.com
                                    
1999-2010 Gencliktiyatrosu.com® - TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

                                         KARAGÖZ iLE HACiVAT

  Karagöz; deve veya manda derisinden yapilan ve tasvir adi verilen insan, hayvan veya esya sekillerinin çubuklara takilip arkadan verilen isikla beyaz perde üzerinde hareket ettirilmesi esasina dayanan gölge oyunudur. Oyun adini bas kisisi olan Karagöz’den almaktadir.


Gölge oyununun kaynagi Güneydoğu Asya ülkeleri olarak kabul edilir. Türkiye’ye gelisi hakkinda ise degisik görüsler vardir. Ayrica Karagöz’le Hacivat’ın yaşayan kişiler olduguna dair anlatilan hikayeler de var. Bunlardan en bilineni Karagöz ve Hacivat’in Sultan Orhan zamaninda Bursa’daki Ulu Cami’nin yapilisinda usta olarak çalistiklari, cogu zaman isi birakip espriler yaptiklari, isçilerin bunlari izledigi ve insaatin ilerlemedigi, durumu gören Sultan Orhan’in Karagöz ve Hacivat astirdigi, sonra da pisman oldugu, seyh Kusteri adli birinin Karagöz ve Hacivat’in resimlerini yapip arkadan isik vererek bir perdede oynattigi seklinde olanidir.


Kendi mizah anlayisimiza, sanat zevkimize ve estetik anlaysimiza göre biçimlendirilen ve gelistirilen gölge oyunu Karagöz 18.yy.’dan itibaren halkin en sevilen eglence türlerinden biri olmustur. Usta çirak iliskisiyle yetisen Karagöz sanatçilari saraylardaki ve konaklardaki eglencelerde, kahvelerde gösteriler yapmaya baslamislardir. Bu durum 19.yy.’in ortalarina kadar sürmüstür. Avrupa tiyatrosunun ülkemize gelmesi, sosyal ve ekonomik degisiklikler nedeniyle 19.yy.’in sonlarindan itibaren Karagöz’e ilgi azalmaya baslamistir. Bugün sayilari çok az da olsa Karagöz sanatçilarimiz bu sanati yasatmaya çalismaktadirlar. Karagöz tek sanatçinin yetenegine bagli olarak oynatilir. Perdedeki tasvirlerin hareket ettirilmesi, degisik tiplerin seslendirilmesi, sive ve taklitlerin hepsi bir sanatçi tarafindan yapilir.

Özel Arama